Mustafa Gokay

a.k.a mgokay

Dayz Server Kurulum Rehberi

Dayz Server Nasıl Kurulur? Dayz Server Kurulum Rehberi

Hayatta kalma oyunlarının atası sayılabilecek Dayz Standalone oyunu için Dayz Server nasıl kurulur u anlattığım bu Dayz Server Kurulum Rehberi sayesinde, kendi sunucunuzda istediğiniz gibi tek başınıza ya da arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

 

Dayz Server Kurulum Rehberi

Öncelikli olarak Dayz Server için bir adet Windows 10 yüklü bir bilgisayara ihtiyacınız var. En az 8 GB RAM ve çift çekirdekli bir işlemciye sahip olması bizim için yeterli olacaktır. Dayz Server kurulumu yapacağınız diskin SSD olması performansını arttıracaktır.

Evde varolan ve yukarıda verdiğim özelliklerde bir bilgisayarı Dayz Server kurulumu için seçtiğinizi varsayarak, rehbere devam ediyorum.

Windows yüklü bilgisayarımıza Steam kurup, yeni bir hesap ile giriş yapıyoruz. Dayz oynadığınız Steam hesabından farklı olması gerekiyor. Aynı anda Steam hesabınız iki farklı bilgisayarda açılmıyor maalesef.

steam kütüphane

Steam açıldıktan sonra üst tarafta bulunan KÜTÜPHANE butonunun üstüne geldiğinizde açılan menüden Ana Sayfa‘ya tıklayarak, oyunlarınızın listelendiği bölüme geliyorsunuz.

steam araçlar

Sol tarafta açılan listenin üstünde yazan OYUNLAR bölümüne gelip sol tıkladığınızda gelen menüden ARAÇLAR sekmesini işaretliyorsunuz.

Oyunlar listenize bir sürü araç eklenecek.

steam dayz server

Burada Dayz Server‘ı bulup yükleyeceksiniz.

Dayz Server yüklendikten sonra C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\DayZServer klasörüne gitmeniz gerekiyor. Yüklenme sonrası bir kaç dosya düzenleme işlemi yapacağız.

Öncelikle Dayz Server’ın kurulu olduğu klasörde bir batch dosyası oluşturmamız gerekiyor. Kolay yoldan klasör içine sağ tıklayıp Yeni Metin Belgesi oluşturun ve içerisine

@echo off
:start
::Server name
set serverName=Jims DayZ server
::Server files location
set serverLocation="C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\DayZServer"
::Server Port
set serverPort=2302
::Server config
set serverConfig=serverDZ.cfg
::Logical CPU cores to use (Equal or less than available)
set serverCPU=2
::Sets title for terminal (DONT edit)
title %serverName% batch
::DayZServer location (DONT edit)
cd "%serverLocation%"
echo (%time%) %serverName% started.
::Launch parameters (edit end: -config=|-port=|-profiles=|-doLogs|-adminLog|-netLog|-freezeCheck|-filePatching|-BEpath=|-cpuCount=)
start "DayZ Server" /min "DayZServer_x64.exe" -config=%serverConfig% -port=%serverPort% -cpuCount=%serverCPU% -dologs -adminlog -netlog -freezecheck
::Time in seconds before kill server process (14400 = 4 hours)
timeout 14390
taskkill /im DayZServer_x64.exe /F
::Time in seconds to wait before..
timeout 10
::Go back to the top and repeat the whole cycle again
goto start

yukarıdaki komutları yapıştırın. Farklı kaydet diyerek dosya ismini start.bat olarak değiştirin.

Sonrasında aynı klasörde bulunan serverDZ.cfg dosyasını Not Defteri ile açıp, gerekli ayarlamaları (sunucu ismi, sunucu zamanı, şifre vb.) yapın.

 

Dayz Server Nasıl Başlatılır?

Klasör içerisine oluşturduğumuz start.bat dosyasına çift tıklayarak, Dayz Server’ı başlatabilirsiniz. Daha sonra Dayz’yi açıp, Change Server‘a tıklayıp Server’ların listelendiği bölüme geliyorsunuz ve orada bulunan Offical, Community ve Lan sekmelerinden Lan sekmesine gelip, sunucunuza bağlanıp keyfini çıkarabilirsiniz.

Dayz Server nasıl kurulur anlattığım bu yazı sayesinde kendi Dayz Server’ınızı oluşturup, tek başınıza tadını çıkarabilir ya da arkadaşlarınızla beraber eğlenebilirsiniz. Ben evde bir kenarda duran Thinkpad X220‘yi bu iş için kullanıyorum.

Arkadaşlarınızın da Dayz Server’a bağlanmasını istiyorsanız, Dayz Server kurduğunuz bilgisayara Hamachi kurabilirsiniz.

 

Kaynak: Bu yazı, şurada bulunan How to setup DayZ Standalone Server on Windows Server 2019 isimli yazının kısmi olarak Türkçeleştirilmiş sürümüdür. Yazı şu an için basit bir kurulumu anlatmaktadır. Yazının orjinalindeki bazı kısımlar zamanla eklenecektir. Sorularınız için yorum kısmından yardımcı olabilirim.

Neler Yazmışım?

muhabbetin hasını geekyapar mı

Muhabbetin Hasını Geek Yapar Mı?

İtlik puştluk yaptığımız zamanlar. Uygar’la “Muhabbetin Hasını Geekyapar” Facebook grubunu trollemiştik. Zamanında buiyiymis.net adlı sitemiz vardı ve internet üzerinden içerikler paylaşıyorduk. 8 bit iç çamaşırı

2. El Thinkpad Satın Alma Rehberi

2. El ThinkPad Satın Alma Rehberi

Okuyacağınız 2. el ThinkPad satın alma rehberi, aşağıda sürümleri bulunan “Used ThinkPad Buyer’s Guide” adlı ilk olarak ktgee tarafından yazılan rehberin çevirisidir. Birebir çeviriden ziyade

Local WP libcrypt.so.1 hatası ve çözümü

Local WP libcrypt.so.1 Hatası ve Çözümü

Local WP, bilgisayarınızda WordPress kurup denemeler yapmanıza olanak sağlayan mükemmel bir uygulama. Üstelik Linux desteği de mevcut. Fedora üzerinde kurulum yapıp yeni websitesi oluşturmaya çalıştığımda